Narodowe Czytanie 2018 w naszej szkole PDF Drukuj Email

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a podczas następnych edycji przeczytano kolejno: Trylogię Henryka Sienkiewicza oraz Lalkę Bolesława Prusa. W 2016 roku Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie Quo vadis Henryka Sienkiewicza w warszawskim Ogrodzie Saskim. W 2017 roku lekturą Narodowego Czytania było Wesele Stanisława Wyspiańskiego.
Zainaugurowana przez Parę Prezydencką tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbyła się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości, stąd wyjątkowa formuła akcji, podczas której czytane były aż dwie lektury.
Lekturą Narodowego Czytania na kulminację akcji 8 września 2018 roku było Przedwiośnie Stefana Żeromskiego. Ponadto, Para Prezydencka proponuje do czytania przez cały rok 44 teksty Antologii Niepodległości.


Publiczna Szkoła Podstawowa im. H. Sienkiewicza w Raciborowicach Dolnych po raz kolejny uczestniczyła w akcji.  Narodowe Czytanie z udziałem uczniów i grona pedagogicznego odbyło się 7 września na boisku szkolnym. Uczniowie: Julia Halewicz z kl. Vb, Zuzanna Kowalska z kl. VIII oraz Mateusz Kaleta z kl. VIII  przedstawili cele akcji, a także zapoznali wszystkich z postacią Stefana Żeromskiego i powieścią „Przedwiośnie”. Fragment adaptacji przeczytały Pani Ewelina Potaśnik oraz Pani Sylwia Bociek.
Czytanie uczy myślenia, pobudza wyobraźnię, wzbogaca słownictwo, rozwija u dzieci umiejętność wysławiania się i rozpoznawania własnych emocji . Zachęcamy zatem do lektury „Przedwiośnia”,  a także  Antologii Niepodległości, tym bardziej, iż tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest zawsze promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu odzyskania przez Polskę niepodległości.

 
Rozpoczęcie roku szkolnego 2018/2019 PDF Drukuj Email

Dnia 3 września rozpoczął się nowy rok szkolny 2018/2019. Uczniów i rodziców powitał Dyrektor Szkoły - Pan Dariusz Wójcik wraz z gronem pedagogicznym
i pracownikami szkoły.
Krótkie przedstawienie nauczycieli, klas oraz najlepsze życzenia dla dzieci, a potem… w szkole rozbrzmiał pierwszy dzwonek oznaczający koniec wakacji.

 
Informacja o podręcznikach w roku szkolnym 2018/19 PDF Drukuj Email

Dla wszystkich zainteresowanych podajemy jeszcze raz informacje o podręcznikach w roku szkolnym 2018/2019

 
Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018 PDF Drukuj Email


22 czerwca to szczególny dzień dla całej społeczności szkolnej. Rozpoczęliśmy go tradycyjnie od mszy świętej w naszym kościele parafialnym. Następnie wszyscy udaliśmy się do auli, gdzie rozpoczęła się część oficjalna. Tu zostały wręczone odznaki wzorowego ucznia i listy gratulacyjne dla rodziców. Apel swoimi występami uświetniły w tym roku najmłodsi- przedszkolaki a ,,Bajki”, pierwszoklasiści oraz grupa taneczna. Gość honorowy, wójt Gminy Warta Bolesławiecka, pan Mirosław Haniszewski przygotował niespodziankę dla czwartoklasistów. Wręczone im kaski były nagrodą za dobrze zdany egzamin na kartę rowerową. Na zakończenie przyszedł czas na życzenia bezpiecznych i pełnych wrażeń wakacji, do których dołączył się ksiądz proboszcz, Andrzej Kryłowski. Przed ostatnim w tym roku dzwonkiem udaliśmy się do klas na spotkanie z wychowawcami. Odebraliśmy świadectwa i nagrody za osiągnięcia w nauce i sporcie, a najbardziej zaangażowani w pracę na rzecz szkoły rodzice otrzymali pisemne podziękowania. O 11.00 ostatni dzwonek obwieścił zakończenie roku szkolnego. Do poniedziałku na świadectwa muszą jednak poczekać nasi koledzy z klas piątej i trzecich, ponieważ dopiero wracają z Zielonej Szkoły w Darłówku.
Do zobaczenia 3 września!

 

 
Podsumowanie Innowacji Pedagogicznej „Wędrówki śladami historii” PDF Drukuj Email


W innowacji brali  udział uczniowie klas V i VI , nauczyciele języka polskiego, historii, plastyki, muzyki i rodzice. Czas trwania innowacji” listopad 2017r.- czerwiec 2018r.
Innowacja opierała się na twórczych i aktywizujących działaniach, mających na celu rozwój postaw patriotycznych związanych z tożsamością kultury narodowej, ze szczególnym uwzględnieniem „małej Ojczyzny” oraz rozbudzenie szacunku i poczucia dumy wobec dorobku minionych pokoleń.
Założeniem innowacji była realizacja określonych zadań przez uczniów klas V i VI w kolejnych miesiącach roku szkolnego.
W listopadzie określone zostały zasady działania, 4 grudnia uczniowie wzięli udział w żywej lekcji historii w Galerii Stowarzyszenia Miłośników Wsi Raciborowice, w grudniu przeprowadzone zostały wywiady z seniorami rodzin na temat tradycji i zwyczajów obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia w domach rodzinnych, a także uczniowie przygotowali przedstawienie teatralno- muzyczne pt. „Bajkowe Jasełka” dla całej społeczności szkolnej i zaproszonych gości (22grudnia 2017r.).
12 kutego 2018r. odbyła się wycieczka do Bolesławca- zwiedzanie miasta, udział w spektaklu „W Tajemniczym Ogrodzie”.
W marcu odbył się spacer śladem tablic pamiątkowych wsi Raciborowice Górne i Dolne (26 marca 2018r.).
7 maja 2918r. odbyła się wycieczka edukacyjna do Gross Rosen.
Efektem pracy uczniów są prezentacje faktów związanych z historią regionu poprzez:
- prace plastyczne i fotograficzne- wystawy,
- prezentacje multimedialne,
- port filia,
- kolaże,
- sprawozdania z wycieczek i wyjazdów,
- opisy poznanych miejsc, ciekawych zabytków, a także:
- pogłębienie wiedzy na temat regionu, miejscowości,
- postawa szacunku do kultury i tradycji polskiej, symboliki narodowej, postaci wielkich
Polaków, świąt państwowych i rocznic,
- umiejętność identyfikowania się z miejscem pochodzenia, „Małą Ojczyzną”,
- właściwe postawy prospołeczne,
- umiejętność współpracy w grupie.

Oprac. J. Mielko

 
<< pierwsza < poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 następna > ostatnia >>

Strona 3 z 53