31 maja uczeń klasy VIII a- Jakub Marecki zaprezentował swoje wiadomości i umiejętności podczas lekcji biologii na temat „Szkodliwego działania kwaśnych opadów na środowisko”.
Opisał to słowami:
Mój wykład niósł tytuł „Szkodliwe działanie kwaśnych opadów na środowisko przyrodnicze i nasze otoczenie, oraz omówienie funkcjonowania poszczególnych źródeł energii odnawialnej”.
Pracę postanowiłem podzielić na 4 fazy:
– faza 1- Wprowadzenie do problemu zanieczyszczeń atmosfery i wyjaśnienie , czym właściwie są kwaśne opady
– faza 2- Przedstawienie w doświadczeniu, w jaki sposób kwasy oddziałują na przyrodę, oraz zostawienie na chwilę obiektów doświadczalnych na działanie kwasów
– faza 3- Przedstawienie w postaci mini prezentacji multimedialnej, w jaki sposób wytwarzają energię kolejno: turbiny wiatrowe, elektrownie wodne, panele słoneczne i ciepłownie geotermalne
– faza 4- Powrót do doświadczenia z kredą zanurzoną w kwasie i pokazanie klasie co kwas robi z wapieniem, wystawionym zaledwie na chwilę i jego działanie.
Wykład rozpocząłem krótkim zarysem historycznym wyjaśniającym skąd wziął swój początek kryzys zanieczyszczeń atmosfery. W skrócie opisałem , czym była tzw. ” rewolucja przemysłowa”, następnie omówiłem skąd biorą się kwaśne opady, co wchodzi w ich skład, oraz w jaki sposób ich składniki przedostają się do atmosfery. Po omówieniu tych zagadnień przygotowałem doświadczenie obejmujące co kwasy powodują z tkankami roślinnymi, oraz wapieniem. Wszystkie potrzebne do przeprowadzenia doświadczenia przedmioty przyniosłem z domu, aby zobrazować , jak łatwo można takie doświadczenie przeprowadzić samemu.
Do jego wykonania potrzebne było:
– 2 szklanki
– ok. 60-80 ml chłodnej wody
– saszetka kwasu cytrynowego
– kwiatek bez łodygi
– cytryna
– kawałek kredy
– łyżeczka i nóż
[…]
Podziękowania w realizacji projektu składam przyjaciółce, która wieczorem zgodziła się , abym przeprowadził próbę mojego projektu, dzięki czemu mogłem wyeliminować pewne usterki z nim związane”.



