W poniedziałek i wtorek (16.05-17.05.2022r.) w klasach VIII uczennica naszej szkoły Julia Halewicz przeprowadziła eksperymenty, które pokazują „Co się dzieje, gdy do oceanu trafia ropa”, oraz „Jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody”. Julia swoje doświadczenie zaprezentowała na lekcjach biologii.
Oto w jaki sposób omówiła te doświadczenia:
1. Gdy do oceanu trafia ropa. Oceany, które zajmują 2/3 powierzchni Ziemi, mają ogromny wpływ na życie całej planety, ponieważ są głównym źródłem tlenu. Niestety, życie oceaniczne jest zagrożone ze względu na nadmierne połowy, pływające góry plastikowych odpadów oraz najgroźniejsze w skutkach wycieki ropy naftowej. Do zaprezentowania tego doświadczenia użyłam oleju, który posłużył za ropę naftową. Do naczynia napełnionego woda dodałam kilka kropli atramentu. Do zabarwionej na niebiesko wody wlałam olej i szczelnie zamknęłam naczynie. Następnie obracając naczynie zaprezentowałam, że olej nie miesza się z wodą ponieważ ma większą gęstość ( tak samo jak ropa naftowa). Później do miski nalałam wodę a na jej powierzchni umieściłam plamy oleju. Za pomocą łyżeczki udowodniłam że usunięcie oleju z powierzchni jest trudne. Na jednej z plam umieściłam piórko a następnie je wyjęłam, stało się ono śliskie a zamoczenie w wodzie z detergentem nie oczyściło go z oleju.
2. Jak zanieczyszczenia wpływają na mieszkańców wody? Ścieki to zabrudzona Woda doprowadzana do rzek, jezior i mórz, która może zawierać zanieczyszczenia pochodzące z domów, zakładów przemysłowych, pól uprawnych i opadów atmosferycznych. Do przeprowadzenia doświadczenia użyłam zabarwionej wody, która w 3 fazach wlewałam do czystej wody. Za każdym razem w coraz mocniej zabarwionej wodzie zamaczałam waciki kosmetyczne, które spełniały rolę zwierząt żyjących w wodzie. Za każdym razem wacik stawał się ciemniejszy. Pokazuje to w jaki sposób zwierzęta przyswajają zanieczyszczenia z wody do swojego organizmu.
Zachęcamy do dzielenia się swoją wiedzą i umiejętnościami wszystkich uczniów!




